Transport zwłok z Niemiec

Niemcy - Polska

Bezpośrednie sąsiedztwo Polski i Niemiec oraz bliskie relacje społeczno-gospodarcze sprawiają, że w Niemczech mieszka oraz pracuje ok. 1 500 000 Polaków. Rodziny Polaków, którzy zmarli w Niemczech, często zmagają się z problemem przewozu zwłok z Niemiec do Polski, aby móc pochować swoich bliskich w rodzinnej miejscowości. Proces transportu zwłok z Niemiec wiąże się z koniecznością dopełnienia szeregu niezbędnych formalności zarówno w Niemczech (spełniając wymagania poszczególnych landów), jak i w Polsce.

Firma BONGO Międzynarodowe Usługi Pogrzebowe posiada ponad 60-letnie doświadczenie w transporcie zwłok oraz w przewozie urn z Niemiec do Polski. Dysponujemy niezbędną wiedzą w zakresie przepisów prawa, procedur oraz zwyczajów obowiązujących w obu krajach.

Jesteśmy świadomi, że utrata bliskiej osoby to bardzo trudny czas. Dlatego to my bierzemy na siebie wszystkie obowiązki związane ze sprowadzeniem zwłok z Niemiec do Polski. Zapewniamy kompleksowe usługi, które nie tylko spełniają najwyższe standardy jakości, ale także respektują Państwa uczucia i godność wobec osoby zmarłej. 

Pierwszy krok - wypełnij formularz
Przejdź do formularza kontaktowego

Pozwólcie nam zająć się wszystkim, abyście mogli przejść przez ten trudny czas w spokoju.

Zadzwoń, a resztę pozostaw nam +48 22 831 00 36
Poprowadzimy sprawę od początku do końca.
Pozostaniemy do państwa dyspozycji całodobowo.

Przewóz zwłok/urny z Niemiec do Polski - pierwsze kroki.

Sprowadzenie zwłok z Niemiec do Polski jest związane z wieloma formalnościami i procedurami. W przypadku śmierci osoby bliskiej za granicami kraju, istnieją pewne kroki, które należy podjąć, by bezpiecznie i zgodnie z prawem dokonać przewiezienia zwłok z Niemiec do Polski.

Podstawowe procedury i formalności związane z transportem zwłok z Niemiec:

  • Zgłoszenie zgonu i uzyskanie aktu zgonu: Jednym z pierwszych kroków jest zgłoszenie zgonu i uzyskanie aktu zgonu w Niemczech. Akt zgonu będzie niezbędny do wszelkich formalności związanych z transportem zwłok.
  • Kontakt z zakładem pogrzebowym: Po uzyskaniu aktu zgonu konieczne jest skontaktowanie się z zakładem pogrzebowym, który zorganizuje transport zwłok z Niemiec. [Przejdź do formularza kontaktowego.]
  • Uzyskanie niezbędnej dokumentacji wraz z niezbędnymi tłumaczeniami przysięgłymi (karty zgonu (Todesbescheinigung), urzędowego aktu zgonu (Sterbeurkunde), międzynarodowego aktu zgonu, zwolnienia ciała przez prokuraturę, policję (Bestattungsgenehmigung), zgody władz lokalnych na wywiezienie ciała poza granice Niemiec (Leichenpass)
  • Przygotowanie ciała do transportu: Zakład pogrzebowy przygotuje ciało do transportu zgodnie z przepisami dotyczącymi międzynarodowego przewozu zwłok.
  • Zgłoszenie transportu zwłok do Polski: Następnie należy zgłosić planowany przewóz zwłok z Niemiec do Polski odpowiednim polskim organom państwowym na terenie Niemiec (Konsulat RP), jak również odpowiednim jednostkom samorządu terytorialnego w Polsce, wydającym zezwolenia na transport i pochówek ciała bądź urny na terenie RP.

Zdajemy sobie sprawę, że gdy traci się bliską osobę za granicą, wielu z nas czuje się przytłoczonych procedurami i formalnościami. Dlatego w tak trudnym czasie, nasza firma stoi u Państwa boku, aby uczynić proces sprowadzenia zwłok z Niemiec jak najmniej obciążającym.

Po otrzymaniu informacji o śmierci bliskiej osoby w Niemczech, jedynym i kluczowym zadaniem rodziny jest skontaktowanie się z nami. Po pierwszym kontakcie z nami, to my przejmujemy realizację wszystkich pozostałych kroków związanych z transportem zwłok z Niemiec do Polski. Naszym celem jest w wyręczenie Państwa we wszystkich formalnościach, zapewniając w ten sposób niezbędne wsparcie i spokój w tej wyjątkowo trudnej sytuacji.

Usługa przewozu zwłok z Niemiec do Polski zawiera:

  • Transport zwłok z Niemiec do Polski lub przewóz urny z Niemiec do Polski. Transport drogowy realizowany jest nowoczesnymi karawanami wyposażonymi w urządzenia chłodzące. Istnieje również możliwość sprowadzenia zwłok lub przewóz urny drogą lotniczą.
  • Uzyskanie niezbędnej dokumentacji wraz z niezbędnymi obowiązkowymi tłumaczeniami przysięgłymi
  • Odprawy sanitarne, celne i konsularne.
  • Specjalistyczną trumnę z metalowym wkładem bądź urnę do przewozów międzynarodowych spełniającą wymogi obowiązujących przepisów sanitarno-prawnych.
  • Przewiezienie zwłok lub przewóz urny z Niemiec do Polski, a dokładnie do wskazanego we wniosku miasta miasta w Polsce. 

Usługi dodatkowe:

  • Kremacja w Niemczech wraz z transportem urny do Polski lub kremacja w Polsce.
  • Ubranie i przygotowanie ciała przed transportem, jeśli stan ciała na to pozwala (zgodnie z Państwa życzeniem zapewniamy odzież dla zmarłych oraz inne akcesoria pogrzebowe i dewocjonalia).
  • Przechowanie ciała lub urny do czasu pogrzebu.
  • Służymy poradą i wsparciem w obszarze ewentualnych możliwości pozyskania pomocy prawnej i finansowej dotyczącej transportu ciała lub prochów osoby zmarłej (zasiłek ZUS/KRUS, polisy ubezpieczeniowe, polisy do kredytów/kont bankowych, ubezpieczenia pracownicze, OFE, odszkodowania za wypadki losowe i komunikacyjne). 

Jak wygląda transport zwłok/prochów z Niemiec do Polski w naszej firmie?

Transport zwłok/prochów z Niemiec do Polski w naszej firmie przebiega w następujących krokach:

  1. Kontakt z nami:
    • Zadzwoń pod nasz całodobowy numer telefonu +48 22 831 00 36 lub napisz do nas wiadomość e-mail na adres: biuro@bongo.com.pl.
    • Możesz także odwiedzić nas w biurze na ul. Solec 5 w Łodzi lub na ul. Etiudy Rewolucyjnej 48 w Warszawie.
  2. Przygotowanie wyceny:
    • Zbieramy potrzebne informacje. Zapytamy o imię i nazwisko osoby zmarłej, miejsce, gdzie znajduje się jej ciało oraz inne szczegóły niezbędne do oszacowania kosztów związanych z transportem zwłok lub prochów osoby zmarłej.
  3. Wypełnienie wniosków:
    • Po zaakceptowaniu kosztów, poprosimy o wypełnienie niezbędnych upoważnień i wniosków, które umożliwią nam sprawną realizację wszystkich formalności i sprowadzenie zwłok lub prochów osoby zmarłej do kraju.
    • W większości przypadków będziemy potrzebować skanów upoważnień, ale może się jednak zdarzyć, że ze względu na specyfikę niektórych urzędów na terenie Niemiec będziemy wymagali oryginałów tych dokumentów. (Niezbędne wnioski, zezwolenia i upoważnienia znajdą państwo w zakładce Dokumenty).
  4. Podpisanie umowy:
    • Przydzielimy opiekuna sprawy, który będzie w stałym kontakcie z Państwem i będzie odpowiadał na wszelkie pytania.
    • Podpiszemy umowę określającą zakres naszych usług i potwierdzającą Państwa zobowiązanie pokrycia kosztów sprawy.
  5. Realizacja:
    • Skontaktujemy się ze szpitalem lub miejscem, w którym znajduje się ciało, aby uzyskać niezbędną dokumentację.
    • Uzyskamy międzynarodowy akt zgonu lub tymczasowy akt zgonu oraz inne wymagane prawem dokumenty zezwalające na transport.
    • Przygotujemy specjalistyczną trumnę z metalowym wkładem, odzież dla osoby zmarłej oraz akcesoria pogrzebowe lub urnę odpowiadającą Państwa oczekiwaniom.
    • Potwierdzimy datę odbioru ciała lub urny z prochami.
    • Dokonujemy odprawy konsularnej w jednym z konsulatów na terenie Niemiec (Kolonia, Monachium, Hamburg, Berlin).
    • Dokonamy przewozu zwłok lub urny z prochami z Niemiec do Polski (do wskazanego miasta w Polsce).
    • O każdym podjętym przez nas działaniu będziemy informować Państwa na bieżąco (SMS/email/telefon).
    • Na Państwa życzenie pomagamy w organizacji ceremonii pogrzebowej w Polsce.

Koszt transportu zwłok z Niemiec do Polski.

Transport ciała lub prochów osoby zmarłej z Anglii do Polski

Koszty przewozu ciała lub prochów osoby zmarłej z Niemiec do Polski zaczynają się od kwoty 7500 zł.

W cenie uwzględnione są::

  • obsługa prawna
  • pełnomocnictwo
  • trumna wykonana z litego drewna wraz z metalowym wkładem lub urna
  • przewóz specjalistycznym karawanem pogrzebowym wyposażonym w agregat chłodzący umieszczony w prze-strzeni, w której znajduje się trumna lub urna.

Całkowity koszt transportu zwłok lub prochów osoby zmarłej z Niemiec zależy od wielu czynników, m. in. modelu trumny, a w przypadku kremacji – urny, miejsca, z którego odbywa się transport oraz kosztów miejscowych, takich jak opłaty za chłodnię lub kremację, opłaty szpitalne, urzędowe opłaty skarbowe itp. Dlatego każdą usługę związaną ze sprowadzeniem zwłok z Niemiec wyceniamy indywidualnie po ustaleniu wszystkich niezbędnych faktów dotyczących konkretnej sytuacji.

Usługa przewozu zwłok z Niemiec do Polski lub przewóz urny z prochami z Niemiec do Polski zazwyczaj realizowana jest drogą lądową. Istnieje również możliwość sprowadzenia ciała osoby zmarłej lub jej prochów drogą lotniczą. Niezależnie jednak od formy transportu dokładamy wszelkich starań, aby zagwarantować najwyższą jakość i rzetelną wycenę usług.

Kto pokrywa koszt transportu zwłok z Niemiec?

Transport zwłok z Niemiec do Polski to często kosztowna procedura, która rodzi wiele pytań dotyczących jej finansowania. W Niemczech nie istnieją tzw. zasiłki pogrzebowe, więc odpowiedzialność za pokrycie kosztów transportu ciała bądź urny do kraju spoczywa na najbliższej rodzinie, przyjaciołach, ubezpieczycielu, pracodawcy (w przypadku zgonu podczas pracy) lub innych osobach, które chcą wesprzeć finansowo ten proces.

Warto jednak wiedzieć, że jeśli transport zwłok nie zostanie zgłoszony przez żadną z wymienionych osób w ciągu 7-14 dni od zgonu (zależnie od prawa kraju związkowego, w którym nastąpił zgon), Państwo Niemieckie przeprowadzi kremację i pochówek na swój koszt, zazwyczaj w grobie anonimowym. Dlatego ważne jest, aby rodzina/bliscy lub firma zajmująca się transportem jak najszybciej zgłosiła ten fakt w kostnicy, gdzie znajduje się ciało zmarłej osoby.

W sytuacji, gdy Państwo Niemieckie poniesie koszty kremacji i pochówku, urząd przeprowadzi dochodzenie w celu ustalenia spadkobierców zmarłego. Po odnalezieniu spadkobierców, zostanie im wysłany rachunek za koszty kremacji i pochówku, które nierzadko przekraczają kwotę 3 000 EUR. W związku z tym, należy pamiętać o konieczności odpowiedniego zorganizowania transportu zwłok z Niemiec do Polski, aby uniknąć dodatkowych kosztów i komplikacji proceduralnych.

Sprowadzenie ciała lub prochów osoby zmarłej z Anglii do Polski

Ile trwa sprowadzenie ciała lub prochów osoby zmarłej z Niemiec do Polski?

Przykładamy ogromną wagę do tego, by transport zmarłych odbywał się bez zbędnych opóźnień. Dokładamy wszelkich starań, aby rodzina mogła możliwie najszybciej pożegnać bliskiego zmarłego i towarzyszyć mu w jego ostatniej drodze.

Całkowity czas wykonania usługi to zwykle około 5-8 dni roboczych od dnia pozyskania pierwszego dokumentu z Niemiec (Todesbescheinigung). Jest to czas orientacyjny, który zależny jest jednak od wynika z wielu czynników związanych z okolicznościami konkretnej sytuacji.

Transport zwłok z Niemiec do Polski trwa zwykle tyle samo, co sprowadzenie urny z prochami. Jeśli jednak zdecydujecie się Państwo na przewóz urny z prochami, czas ten może się wydłużyć w zależności od terminu kremacji w Niemczech. 

Transport zwłok z Niemiec - Dokumenty, które pozyskujemy:

  1. Akt urodzenia z Urzędu Stanu Cywilnego – w wersji międzynarodowej.
  2. Akt zawarcia związku małżeńskiego (w zależności od stanu cywilnego) z USC. - w wersji miedzynarodowej.
  3. Karta zgonu (Todesbescheinigung) wystawiona przez lekarza stwierdzającego zgon z zaświadczeniem wykluczającym chorobę zakaźną.
  4. Urzędowy akt zgonu (Sterbeurkunde), międzynarodowy aktu zgonu,
  5. Zwolnienie ciała przez prokuraturę, policję (Bestattungsgenehmigung) lub szpital.
  6. Akt zgonu wydany na druku międzynarodowym, bądź właściwy akt zgonu z tłumaczeniem przysięgłym na język polski.
  7. Zgoda władz lokalnych na wywiezienie ciała poza granice Niemiec (Leichenpass),
  8. Zaświadczenie konsula RP na terenie Niemiec
  9. Zgoda właściwego Starosty lub Prezydenta miasta w Polsce, która jest wydawana na podstawie postanowienia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej zezwalającego na przewóz zwłok z Niemiec do Polski.
  10. Niezbędne tłumaczenia przysięgłe

Kremacja na teranie Niemiec i transport do Polski

Dla wielu Polaków mieszkających za granicą, konieczność sprowadzenia bliskich zmarłych do kraju w celu pochowania ich na rodzimych stronach jest nieuniknionym wyzwaniem. Procedury związane z ekshumacją i transportem są często skomplikowane i wymagają odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia. Kremacja na terenie Niemiec może kosztować od 2 000 do nawet 3 000 euro. Kwestia kosztów kremacji w Polsce w porównaniu z Niemczech może być zróżnicowana i zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja, rodzaj usług pogrzebowych oraz wybrane dodatkowe opcje. Warto wiedzieć, że koszt kremacji w Niemczech znacząco przewyższa koszt kremacji w Polsce, dlatego rekomendujemy sprowadzenie ciała do Polski i dokonanie kremacji w naszym kraju.

FAQ

  1. Co zrobić gdy członek mojej rodziny zmarł w Niemczech?
    Należy zdecydować się, czy chce się przetransportować zwłoki do Polski, czy też zorganizować ceremonię pogrzebową w Niemczech. Jeśli planuje się transport zwłok z Niemiec do Polski, należy skontaktować się z firmą pogrzebową specjalizującą się w międzynarodowym transporcie zwłok w celu uzyskania pomocy i wsparcia w tym procesie. Po kontakcie z naszą firmą jedyne co pozostanie rodzinie to zapewnienie wsparcia emocjonalnego dla siebie i innych członków rodziny w tym trudnym czasie, ponieważ wszelkimi innymi skomplikowanymi procedurami zajmie się nasza firma.

  2. Jak długo trwa transport zwłok z Niemiec do Polski?
    Czas transportu zależy od odległości oraz warunków drogowych, zazwyczaj trwa kilka dni. Całkowity czas wykonania usługi przez naszą firmę to zazwyczaj około 5-8 dni roboczych od dnia pozyskania pierwszego dokumentu z Niemiec.

  3. Czy istnieje możliwość transportu zwłok drogą lotniczą z Niemiec do Polski?
    Tak, istnieje możliwość transportu zwłok drogą lotniczą, jednak wiąże się to z dodatkowymi formalnościami i kosztami.

  4. Jakie są koszty związane z transportem zwłok z Niemiec do Polski?
    Koszty transportu zwłok zależą od wielu czynników, takich jak odległość, rodzaj transportu oraz dodatkowe usługi. Koszty przewozu ciała lub prochów osoby zmarłej z Niemiec do Polski zaczynają się od kwoty 7500 zł.

  5. Co należy zrobić, jeśli chcę zorganizować transport zwłok z Niemiec do Polski?
    W pierwszej kolejności należy skontaktować się z firmą pogrzebową zajmującą się międzynarodowym przewozem zwłok i uzgodnić szczegóły transportu.

  6. Czy istnieje możliwość zorganizowania ceremonii pogrzebowej zaraz po dostarczeniu zwłok do Polski?
    Tak, jest możliwe zorganizowanie ceremonii pogrzebowej zaraz po przybyciu zwłok do Polski, w zależności od indywidualnych preferencji rodziny.

  7. Czy ubezpieczenie turystyczne obejmuje transport zwłok z Niemiec?
    Zazwyczaj zwykłe ubezpieczenie turystyczne nie obejmuje kosztów związanych z transportem zwłok z Niemiec do Polski. Ubezpieczenie turystyczne zwykle obejmuje sytuacje nagłego zachorowania, wypadku lub innych nagłych zdarzeń, które mogą wystąpić podczas podróży, ale nie obejmuje śmierci ani związanych z nią kosztów transportu zwłok. Jednak istnieją specjalistyczne ubezpieczenia, takie jak ubezpieczenia assistance, które mogą obejmować koszty transportu zwłok do kraju po śmierci za granicą. Warto zatem zapoznać się z warunkami swojego ubezpieczenia turystycznego lub skonsultować się z ubezpieczycielem, aby uzyskać dokładne informacje na ten temat i dowiedzieć się, czy dany rodzaj ubezpieczenia obejmuje transport zwłok w przypadku śmierci za granicą.

  8. Kto pokrywa koszt transportu zwłok z Niemiec?
    Koszty transportu zwłok z Niemiec do Polski zazwyczaj pokrywa najbliższa rodzina zmarłego lub inne zainteresowane strony, takie jak ubezpieczyciel, pracodawca (jeśli zgon nastąpił podczas wykonywania pracy) lub inne osoby, które wyrażają chęć pokrycia kosztów przewozu. Ostateczna odpowiedzialność finansowa zależy od indywidualnych ustaleń i okoliczności każdej konkretnej sytuacji.

  9. Czy przewozimy urny z prochami z Niemiec do Polski?
    Nasza firma transportuje zarówno urny z prochami jak i trumny z ciałem zmarłego z całego terenu Niemiec do Polski.