Poradnik
transport zmarłych

Poradnik

Na zagranicznych wakacjach zmarł mój małżonek co mam zrobić?

Wiemy, że jest to bardzo trudny czas dla Ciebie. Doskonale to rozumiemy, dlatego jeśli zdecydujesz, że chcesz zrealizować ceremonię pogrzebową w Polsce i potrzebujesz pomocy w dopełnieniu formalności, zrobimy wszystko, by maksymalnie odciążyć Cię z obowiązków formalnych.

Co zrobić, jeśli chcesz skorzystać z pomocy firmy BONGO Międzynarodowe Usługi Pogrzebowe?

  1. Zadzwoń pod nasz całodobowy numer telefonu +48 22 831 00 36 lub napisz do nas wiadomość e-mail na adres: biuro@bongo.com.pl Możesz również odwiedzić nas w biurze na ul. Solec 5 w Łodzi lub na ul. Etiudy Rewolucyjnej 48 w Warszawie. Posiadamy również przedstawicieli w wielu miastach Polski – chcesz dopełnić formalności w jednym z biur naszych przedstawicieli skontaktuj się z nami pod numerem telefonu +48 22 831 00 36.
  2. Zapytamy Cię o imię i nazwisko zmarłej osoby, gdzie znajduje się jej ciało, o wzrost i wagę małżonka. Oszacujemy koszty związane transportem ciała, przeprowadzeniem formalności.
  3. Jeśli koszty będą przez ciebie akceptowalne poprosimy o wypełnienie niezbędnych upoważnień i wniosków, które pozwolą nam na sprawną realizację wszystkich formalności i sprowadzenie małżonka do kraju. W większości spraw będziemy potrzebowali skanów upoważnień. Może się jednak zdarzyć, że ze względu na niektóre urzędy będziemy wymagali oryginałów tych dokumentów.
  4. Jeśli zgon nastąpił w np. Niemczech, Austrii, Francji, Holandii, Belgii, Czech lub Słowacji poprosimy Cię o dostarczenie również aktu urodzenia i aktu małżeństwa małżonka.
  5. Zachowaj spokój. Od momentu złożenia przez Ciebie upoważnień niezwłocznie podejmujemy wszelkie niezbędne działania formalne – kontaktujemy się ze szpitalem lub miejscem, w którym znajduje się ciało małżonka, ustalamy terminy spotkań ze wszystkim urzędami, które mogą nam wydać stosowne dokumenty niezbędne do przewozu ciała, wyrabiamy akt zgonu i występujemy o wszelkie zgody dotyczące transportu, pozyskujemy zezwolenie na przewóz zwłok lub prochów z urzędu miasta lub starostwa w Polsce oraz konsulatu RP w kraju, w którym nastąpiła śmierć małżonka.
  6. Może się zdarzyć się, że będziemy prosili Cię o bezpośrednie zaangażowanie w proces uzyskania dokumentów – w niektórych krajach i niektórych okolicznościach musimy spełnić wymogi kraju, w którym zmarł małżonek.
  7. W ciągu 12 miesięcy od pogrzebu wystąp o zasiłek pogrzebowy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
  8. Pamiętaj, o sprawdzeniu czy małżonek nie posiadał konta w Otwartym Funduszu Emerytalnym. Zgromadzone na nim środki finansowe możesz przeznaczyć na pokrycie kosztów sprowadzenia ciała i pogrzeb
Co zrobić, jeśli postanowisz zadbać o wszystkie formalności samodzielnie?

Pamiętaj, że prawo do sprowadzania ciała mają krewni (w tym małżonkowie) zmarłej osoby do 4 stopnia pokrewieństwa. W Polsce podstawą prawną do sprowadzenia zwłok zmarłego do kraju jest obecnie art. 14 ustawy z 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

  1. Wystąp o zgodę starosty lub prezydenta miasta w Polsce, w którym zmarły miałby zostać pochowany. Dokument wydawany jest w ciągu trzech dni i jest zwolniony z opłat skarbowych.
  2. Wystąp do Urzędu Stanu Cywilnego właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania o wydanie aktu zgonu na podstawie pisemnego zgłoszenia zgonu za granicą i oryginalnego odpisu zagranicznego aktu zgonu (wraz z adnotacją, że przyczyną śmierci nie była choroba zakaźna). Dokumenty muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.
  3. Decyzję starosty lub prezydenta miasta przekaż (najlepiej faksem) do właściwego polskiego urzędu konsularnego, położonego w państwie, z którego ciało ma być sprowadzone do kraju. Na jej podstawie polski konsul wydaje zaświadczenie na przewóz ciała lub prochów, za które pobierana jest opłata zgodnie z Tabelą Opłat Konsularnych.

    Poza wymienioną wcześniej zgodą starosty/prezydenta miasta wymaga się przedłożenia oryginałów następujących dokumentów:
    Przewóz ciała:
    •    akt zgonu
    •    zaświadczenie medyczne, że zgon nie miał związku z chorobą zakaźną
    •    zaświadczenie z zakładu pogrzebowego zajmującego się transportem potwierdzające spełnienie norm przewozu szczątków
    •    ewentualnie zezwolenie koronera na wywóz zwłok

    Przewóz prochów:
    •    akt zgonu
    •    zaświadczenie o kremacji zwłok
    •    zaświadczenie zakładu pogrzebowego, że urna jest z metalu i zawiera wyłącznie prochy osoby zmarłej.
    Urna powinna znajdować się w drewnianej, szczelnej skrzynce.

  4. Przewóz ciała zza morza wiąże się z kosztami promu lub samolotu (przy liniach lotniczych warto zorientować się, które z nich wyrażają zgodę na transport trumny – w części z nich dozwolony jest jedynie przewóz urn). Po przyjeździe szczątków do kraju należy zająć się ich dalszym transportem. W Polsce na przewóz zwłok koleją, samolotami i statkami każdorazowo wymagane jest uzyskanie zezwolenia. W ciągu 3 dni wydaje je państwowy powiatowy inspektor sanitarny właściwy dla miejsca, z którego zwłoki albo szczątki są przywożone, na pisemny wniosek podmiotu uprawnionego do ich pochowania. Przy przewozie środkami transportu drogowego zezwolenie jest wymagane jedynie wtedy, gdy przewóz następuje na odległość powyżej 60 km. Przewożenie zwłok na takie odległości jest dozwolone specjalnie do tego celu przeznaczonymi środkami przewozowymi – karawanami. Najlepiej zdać się w tej kwestii na wynajęty zakład pogrzebowy, który zrealizuje również ceremonię ostatniego pożegnania.
  5. W ciągu 12 miesięcy od pogrzebu wystąp o zasiłek pogrzebowy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
  6. Pamiętaj, o sprawdzeniu czy małżonek nie posiadał konta w Otwartym Funduszu Emerytalnym. Zgromadzone na nim środki finansowe możesz przeznaczyć na pokrycie kosztów sprowadzenia ciała i pogrzebu.
Mój małżonek zmarł w Polsce, miał niemieckie obywatelstwo. Chcę pochować go w Niemczech. Czy możecie mi pomóc?

Oczywiście. Możesz liczyć na naszą pomoc w przeprowadzeniu formalności, realizacji transportu ciała lub prochów małżonka oraz przygotowaniu ceremonii ostatniego pożegnania.

Co zrobić, jeśli chcesz skorzystać z pomocy firmy BONGO Międzynarodowe Usługi Pogrzebowe?

  1. Zadzwoń pod nasz całodobowy numer telefonu +48 22 831 00 36 lub napisz do nas wiadomość e-mail na adres: biuro@bongo.com.pl Możesz również odwiedzić nas w biurze na ul. Solec 5 w Łodzi lub na ul. Etiudy Rewolucyjnej 48 w Warszawie. Posiadamy również przedstawicieli w wielu miastach Polski – chcesz dopełnić formalności w jednym z biur naszych przedstawicieli skontaktuj się z nami pod numerem telefonu +48 22 831 00 36.
  2. Zapytamy Cię o imię i nazwisko zmarłej osoby, gdzie znajduje się jej ciało, o wzrost i wagę małżonka. Oszacujemy koszty wiązane transportem ciała, przeprowadzeniem formalności.
  3. Jeśli koszty będą przez ciebie akceptowalne poprosimy o wypełnienie niezbędnych upoważnień i wniosków, które pozwolą nam na sprawną realizację wszystkich formalności i sprowadzenie małżonka do Niemiec. W większości spraw będziemy potrzebowali skanów upoważnień. Może się jednak zdarzyć, że ze względu na niektóre urzędy będziemy wymagali oryginałów tych dokumentów.
  4. Zachowaj spokój. Od momentu złożenia przez Ciebie upoważnień niezwłocznie podejmujemy wszelkie niezbędne działania formalne – kontaktujemy się ze szpitalem lub miejscem, w którym znajduje się ciało małżonka, ustalamy terminy spotkań ze wszystkim urzędami, które mogą nam wydać stosowne dokumenty niezbędne do przewozu ciała, wyrabiamy akt zgonu i występujemy o wszelkie zgody dotyczące transportu, w porozumieniu z Tobą ustalamy szczegóły ceremonii ostatniego pożegnania.
  5. Jeśli małżonek zginał w wypadku samochodowym zapytamy czy chcesz skorzystać z naszej pomocy prawnej w celu uzyskaniu zadośćuczynienia.
  6. Jeśli spełniasz wymogi formalne w ciągu 12 miesięcy od pogrzebu możesz wystąpić o zasiłek pogrzebowy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.