Poznaj naszą firmę Nasz poradnik Nasza oferta Skontaktuj się z nami

Sprawdź jak możemy Ci pomóc

Nasz poradnik

Jak właściwie pielęgnować grób bliskich osób?

Pielęgnacja grobu bliskich to nie tylko wyraz szacunku wobec zmarłych, ale również świadectwo naszej pamięci i troski. W codziennym zabieganiu łatwo jednak przeoczyć, jak ważne jest systematyczne dbanie o miejsce spoczynku – zarówno pod względem estetyki, jak i duchowego wymiaru tej praktyki.

Jak uzyskać pozwolenie na przewóz urny z prochami z zagranicy?

Po odejściu bliskiej osoby za granicą większość rodzin decyduje się na sprowadzenie jej do Polski i zorganizowanie ostatniego pożegnania i pochówku w kraju. Ze względów formalnych sprowadzenie urny z prochami jest mniej skomplikowane i wiąże się z mniejszymi kosztami niż transport trumny. Nie znaczy to jednak, że przewóz urny z prochami nie podlega określonym przepisom i procedurom.

Kremacja czy tradycyjny pochówek – wady i zalety

Spopielenie zwłok nie wzbudza już takich kontrowersji jak kilkanaście lat temu. Coraz więcej osób, szczególnie w dużych miastach decyduje się na tę formę pochówku. Jednak niektórzy zdecydowanie preferują tradycyjny pochówek.

Pozostałe wpisy

Ekshumacja zwłok – po ilu latach można ją wykonać?

Ekshumacja polega na wydobyciu z grobu zwłok lub szczątków osoby zmarłej. Najczęściej wykonuje się ją w ściśle określonym celu związanym z badaniami sądowo-lekarskimi lub w celu przeniesienia i pochowania szczątków w innym miejscu.

Przepisy prawne dotyczące transportu zwłok w Polsce

Przepisy dotyczące transportu zwłok w Polsce są uregulowane ustawowo. Zazwyczaj formalnościami zajmuje się zakład pogrzebowy na podstawie udzielonego przez osobę organizującą pogrzeb pełnomocnictwa. W szczególnych przypadkach takich jak transport na odległość przekraczający 60 kilometrów lub transport międzynarodowy, wymagane są dodatkowo odpowiednie zezwolenia i dokumenty.

Na zagranicznych wakacjach zmarł mój małżonek co mam zrobić?

Wiemy, że jest to bardzo trudny czas dla Ciebie. Doskonale to rozumiemy, dlatego jeśli zdecydujesz, że chcesz zrealizować ceremonię pogrzebową w Polsce i potrzebujesz pomocy w dopełnieniu formalności, zrobimy wszystko, by maksymalnie odciążyć Cię z obowiązków formalnych.

Co zrobić, jeśli postanowisz zadbać o wszystkie formalności samodzielnie?

Pamiętaj, że prawo do sprowadzania ciała mają krewni (w tym małżonkowie) zmarłej osoby do 4 stopnia pokrewieństwa. W Polsce podstawą prawną do sprowadzenia zwłok zmarłego do kraju jest obecnie art. 14 ustawy z 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

Mój małżonek zmarł w Polsce, miał niemieckie obywatelstwo. Chcę pochować go w Niemczech. Czy możecie mi pomóc?

Oczywiście. Możesz liczyć na naszą pomoc w przeprowadzeniu formalności, realizacji transportu ciała lub prochów małżonka oraz przygotowaniu ceremonii ostatniego pożegnania.

Jak wygląda proces kremacji ciała?

Kremacja ciała w Polsce, jeszcze nie tak dawno była stosunkowo rzadko spotykanym sposobem pochówku. Obecnie coraz więcej osób wyraża wolę kremacji ciała własnego lub bliskich. Jest to spowodowane przez ewolucyjne zmiany w podejściu do aktu ostatniego pożegnania jak i przez względy praktyczno-ekonomiczne.