Poznaj naszą firmę Nasz poradnik Nasza oferta Skontaktuj się z nami

Sprawdź jak możemy Ci pomóc

Jak uzyskać pozwolenie na przewóz urny z prochami z zagranicy?

Po odejściu bliskiej osoby za granicą większość rodzin decyduje się na sprowadzenie jej do Polski i zorganizowanie ostatniego pożegnania i pochówku w kraju. Ze względów formalnych sprowadzenie urny z prochami jest mniej skomplikowane i wiąże się z mniejszymi kosztami niż transport trumny. Nie znaczy to jednak, że przewóz urny z prochami nie podlega określonym przepisom i procedurom.

Jakie dokumenty są wymagane do uzyskania zezwolenia na transport urny z prochami z zagranicy do Polski?

W pierwszej kolejności rodzina zmarłego lub upoważniona przez nią firma pogrzebowa powinna złożyć wniosek o zezwolenie na pochówek u starosty lub prezydenta miasta właściwego dla miejsca pochówku. Kolejnym krokiem będzie uzyskanie zaświadczenia od polskiego konsula w kraju, w którym nastąpił zgon o braku przeciwwskazań do przewozu urny. Należy również przygotować akt zgonu lub inny dokument potwierdzający zgon, zaświadczenie o kremacji, a także sprawdzić, czy będzie niezbędne tłumaczenie dokumentów na język polski. 

Każdy kraj może posiadać nieco odmienne przepisy na ten temat. Firma BONGO świadczy kompleksowe usługi w zakresie transportu prochów z zagranicy od wielu lat i posiada niezbędne doświadczenie oraz wiedzę na temat obowiązujących przepisów. Dzięki temu sprawnie, szybko i zgodnie z lokalnymi przepisami i zwyczajami zorganizuje transport.

Jakimi środkami transportu można przewozić urnę z prochami?

Urnę można przewozić samolotem, statkiem lub pociągiem. Zawsze przed transportem należy sprawdzić wewnętrzne przepisy przewoźnika. Urnę także można przetransportować samochodem osobowym. W każdym przypadku musi być ona starannie zabezpieczona, a sposób transportu powinien zapewnić należyte poszanowanie godności zmarłego.

Urny nie można przesyłać za pośrednictwem firm kurierskich, jeżeli nie świadczą tego typu usług. Nadanie urny zwyczajną przesyłką kurierską poskutkuje zatrzymaniem jej przez Urząd Celny co stworzy wiele komplikacji.

Czy urnę z prochami można przetransportować na własną rękę?

Formalnie nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. Jednak przeprowadzenie transportu znacznie lepiej powierzyć jest wyspecjalizowanej w tego typu usługach firmie pogrzebowej. Pozwoli to uniknąć błędów i braków w niezbędnej dokumentacji, które mogą być przyczyną poważnych problemów z pochówkiem i zarejestrowaniem zgonu w polskim Urzędzie Stanu Cywilnego.

Jakie są konsekwencje prawne przewozu urny z prochami bez odpowiedniego zezwolenia?

Konsekwencje w takim wypadku zależeć będą od okoliczności, a więc od zakwalifikowania tego czynu. Może być on potraktowany jako wykroczenie, co wiąże się z karą grzywny, a w szczególnych przypadkach nawet jako przestępstwo znieważenia zwłok lub prochów, za co może być orzeczona kara pozbawienia wolności.

Firma BONGO posiada ponad 67-letnie doświadczenie związane z realizacją międzynarodowych usług pogrzebowych, w tym również sprowadzania urny z prochami osób zmarłych. Zapraszamy do kontaktu, jeśli potrzebują Państwo naszej pomocy w sprowadzeniu bliskich do Ojczyzny: +48 22 831 00 36, biuro@bongo.com.pl

Przeczytaj również

Kremacja czy tradycyjny pochówek – wady i zalety

Kremacja czy tradycyjny pochówek – wady i zalety

Spopielenie zwłok nie wzbudza już takich kontrowersji jak kilkanaście lat temu. Coraz więcej osób, szczególnie w dużych miastach decyduje się na tę formę pochówku. Jednak niektórzy zdecydowanie preferują tradycyjny pochówek.

Ekshumacja zwłok – po ilu latach można ją wykonać?

Ekshumacja zwłok – po ilu latach można ją wykonać?

Ekshumacja polega na wydobyciu z grobu zwłok lub szczątków osoby zmarłej. Najczęściej wykonuje się ją w ściśle określonym celu związanym z badaniami sądowo-lekarskimi lub w celu przeniesienia i pochowania szczątków w innym miejscu.

Przepisy prawne dotyczące transportu zwłok w Polsce

Przepisy prawne dotyczące transportu zwłok w Polsce

Przepisy dotyczące transportu zwłok w Polsce są uregulowane ustawowo. Zazwyczaj formalnościami zajmuje się zakład pogrzebowy na podstawie udzielonego przez osobę organizującą pogrzeb pełnomocnictwa. W szczególnych przypadkach takich jak transport na odległość przekraczający 60 kilometrów lub transport międzynarodowy, wymagane są dodatkowo odpowiednie zezwolenia i dokumenty.